Bezpośrednio czy z pośrednikiem?

Polak sam potrafi wszystko….. Od lat zmuszeni byliśmy radzić sobie sami i pozostało w nas jeszcze dużo z „Zosi samosi”. Leczymy się sami, remontujemy sami, budujemy sposobem gospodarczym. Tylko czy nadal jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z wszystkim. Każdy, kto przeprowadzał w życiu choć jedną transakcję na rynku nieruchomości stawał przed wyborem – sprzedać/kupić samemu czy jednak skorzystać z oferowanych na rynku usług.

Nasze poszukiwania najczęściej rozpoczynamy sami, przeszukujemy gazety i internet, porównujemy, szacujemy i oceniamy to co jest nam przedstawiane. Jeśli znajdziemy już to co nam odpowiada zaczyna się nasza droga po wiedzę – o rynku, o cenie, o zabezpieczeniach kredytowych, o kosztach itp. Jeśli chcemy sprzedać – porównujemy i wystawiamy. W tym miejscu powinniśmy zadać sobie pytanie, czy znam się na wszystkim? Czy to mi się opłaca? Czy znalezienie odpowiedniej oferty lub poszukiwanie nabywcy nie zajmie mi zbyt wiele czasu?


Czas to najważniejszy dziś element rynku. Czy zatem poświęcanie go na poszukiwania zbywcy/nabywcy to nie strata? Kolejnym pytaniem jest czy nie staniemy się łatwą ofiarą w coraz bardziej skomplikowanym rynku?

Co gwarantuje zatrudnienie pośrednika w obrocie nieruchomościami?

W obrocie nieruchomościami mogą pracować jedynie osoby posiadające wyłącznie uprawnienia zawodowe – Pośrednicy. Są to osoby, które w wyniku pozytywnie zaliczonych egzaminów i odbytych praktyk zdobyli odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Zanim powierzymy więc swoją nieruchomość wybranemu pośrednikowi należy go zweryfikować. Nasz serwis dokładnie podaje jak to zrobić. Z pewnością zatrudnienie pozytywnie zweryfikowanego Pośrednika pomoże nam sprawnie i bezpiecznie doprowadzić do zawarcia transakcji.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami jest swoistą konstytucją dla obrotu na rynku. Wskazuje, że przy wykonywaniu działalności zawodowej Pośrednik zobowiązany jest stosować przepisy prawa i standardy zawodowe a czynności pośrednictwa wykonywać ze szczególną starannością. W swojej pracy kieruje się zasadą ochrony interesu osób, na rzecz których wykonuje te czynności.

Aby znaleźć potencjalnego nabywcę lub kupującego przy pomocy agencji korzystamy:

- z bazy, na bieżąco aktualizowanych ofert agencji, przynależność do Systemu MLS daje Pośrednikom dostęp do wszystkich ofert na rynku i może przy zawarciu transakcji współpracować ze wszystkimi Pośrednikami uczestniczącymi w systemie,

- z pracy ludzi, którzy oferują swoje doświadczenie, dyspozycyjność i kontakty,

- z podejmowanych przez Pośredników działań promocyjnych takich jak ogłoszenia prasowe i reklama w serwisach internetowych w ramach uzgodnionego wynagrodzenia

- z profesjonalnej wiedzy Pośrednika o rynku, który na podstawie podobnych a zbytych nieruchomości ma możliwość zweryfikowania ceny ofertowej nieruchomości, danych jej dotyczących lub innych ważnych informacji poprzez dostęp do ewidencji spółdzielni lub innych instytucji.

- z możliwości dostosowania kredytu hipotecznego do możliwości i potrzeb, za pośrednictwem banków oferujących najkorzystniejsze warunki,

- z pomocy w negocjacjach ceny i warunków zapłaty.

Dodatkowymi korzyściami i pomocą są:

- kompletowanie dokumentów niezbędnych do sporządzenia aktu notarialnego,

- ustalanie stanu prawnego i pomoc w przypadku wystąpienia rozbieżności,

- pomocy w sprawach podatkowych lub spadkowych dotyczących nieruchomości,

- załatwiania spraw formalnych w urzędach,

- uzgadniania warunków i treści umów przedwstępnych oraz wyboru sposobów zabezpieczenia rozliczenia finansowego transakcji, a nade wszystko wyboru

- skutecznych gwarancji lub sankcji za nie wykonanie zobowiązań.


Należy pamiętać również o tym że pośrednik zapewnia nam bezpieczeństwo transakcji, gdyż jego praca objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem.


W obrocie nieruchomościami kwoty, które występują przy transakcjach dotyczą sporych wartości. Najczęściej nie dysponujemy gotówką lecz posiłkujemy się kredytem hipotecznym. Każdy błąd może nas więc słono kosztować, o wiele więcej niż wynagrodzenie za usługę. Klienci, którzy współpracowali już z odpowiedzialnymi Pośrednikami obrotu nieruchomościami wiedzą, jak cenne są ich wiedza i doświadczenie.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Działka, Dobrcz 1070m2

Cena:69000zł Lokalizacja:Dobrcz
Działka położona w miejscowości Dobrcz, w pobliżu ul. Jabłoniowej. Została wydana decyzja ustalająca warunki zabudowy dla budownictwa jednorodzinnego wolnostojącego do 250 mkw zabudowy. 50% obszaru działki należy zachować biologicznie czynną. Budynki o dowolnym kącie nachylania od płaskiego do

Mieszkanie, Bydgoszcz 35,9m2

Cena:148000zł Lokalizacja:Bydgoszcz
Polecamy mieszkanie M-3 o powierzchni 35,90 m2, położone w bardzo dobrym punkcie na Osiedlu Leśnym w Bydgoszczy. Położone na czwartym piętrze - 2 pokoje w tym sypialnia z balkonem o powierzchni 9,5 m2 oraz pokój dzienny o powierzchni ok. 16m2, kuchnia jasna z oknem, łazienka z wanną i ogrzewaczem

Dom, Serock 120m2

Cena:280000zł Lokalizacja:Serock
Dom jednorodzinny o powierzchni około 120 metrów kwadratowych w zabudowie bliźniaczej położony na działce o powierzchni 540 metrów kwadratowych oraz garaż z pomieszczeniami gospodarczymi o powierzchni ok. 66 metrów kwadratowych.. Działka ogrodzona zagospodarowana. Położony w centrum Serocka.