Czy sprzedając mieszkanie muszę posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Od 1 stycznia 2009 roku powstał obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynku oddawanego do użytku oraz dla budynku, lokalu mieszkalnego lub części takiego budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, podlegającemu zbyciu lub wynajmowi, oraz dla budynku, w którym w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku. Obowiązek ten wynika z prawa europejskiego zapisanego w dyrektywie 2002/91/WE. W polskim prawie został on wprowadzony poprzez nowelizację ustawy Prawo Budowlane. Świadectwo ważne jest przez okres 10-u lat, chyba że nastąpiła zmiana charakterystyki budynku w wyniku przebudowy lub remontu.


Obecnie za brak tego dokumentu przy zbyciu lub wynajęciu nieruchomości lub lokalu na rynku wtórnym nie ma żadnych sankcji prawnych. Jednak ma to się zmienić dzięki nowelizacji dyrektywy przygotowywanej przez Komisję Europejską. Jednak, jeżeli świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera nieprawdziwe informacje o wielkości energii wtedy jest wadą fizyczną rzeczy w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (o rękojmi za wady).


Są przypadki kiedy świadectwa nie wykonujemy (przepisów nie stosuje się) np. w przypadku budynków mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50m2. Są również sytuacje gdzie świadectwa dla mieszkania nie wykonujemy a jedynie dla całego budynku mieszkalnego.


W związku z tym, że świadectwa są obowiązkowe a jedynie na rynku wtórnym za ich brak nie przewidziano żadnych sankcji warto w zawieranych umowach dodatkowo zamieszczać specjalne oświadczenia.


Małgorzata Kostrzewa

Ekspert Rynku Nieruchomości PFRN (ENF)


żródło: fagora.pl

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Dom, Serock 120m2

Cena:280000zł Lokalizacja:Serock
Dom jednorodzinny o powierzchni około 120 metrów kwadratowych w zabudowie bliźniaczej położony na działce o powierzchni 540 metrów kwadratowych oraz garaż z pomieszczeniami gospodarczymi o powierzchni ok. 66 metrów kwadratowych.. Działka ogrodzona zagospodarowana. Położony w centrum Serocka.

Działka, Niwy 1403m2

Cena:105000zł Lokalizacja:Niwy
Atrakcyjna działka położona w miejscowości Niwy, gmina Osielsko. Zlokalizowana w bardzo urokliwym miejscu, w sąsiedztwie terenów zielonych, lasu oraz domów jednorodzinnych . Powstała w wyniku podziału w oparciu o wydane wcześniej warunki zabudowy . Aktualnie złożono wniosek o wydanie decyzji o

Działka, Niemcz 1198m2

Cena:184000zł Lokalizacja:Niemcz
Działka budowlana objęta planem zagospodarowania przestrzennegoo symbolu 29MN, uchwała RadyGminy z dnia 16.11.2001 roku. Obowiązuje: zabudowa mieszkaniowa o wysokości budynków do dwóch kondygnacji z możliwością podpiwniczenia o wysokości do 1,5m nad poziom terenu, dach o nachyleniu minimum 20